Sammen med lokale aktører skal Nordlandsforskning undersøke samiske og lokale mattradisjoner i Sállto/Salten. Kunnskapen skal bidra til å bevare og videreføre tradisjonene, blant annet gjennom skolesamarbeid.
Et nytt prosjekt legger til rette for at nordnorske kommuner kan handle lokalprodusert mat i mye større grad enn før.
Produsenter og foredlere av lokalmat vil gjerne tilby sine produkter til markedet, men hindres av en politikk som prioriterer storskalaproduksjon.
Nordlandsforskning inviterer til arbeidsverksted på Fauske 9. november, for å diskutere fremtidens lokalmat og matproduksjon i Salten.
Sammen med Nord universitet, blir Nordlandsforskning en del av en internasjonal universitetsallianse som knyttes sammen av sin nærhet til kysten.
Senter for samisk og urfolksstudier ble åpnet 2. juni. – Jeg er veldig stolt av jobben som er gjort, sier Iselin Marstrander ved Nordlandsforskning.