Sammen med lokale aktører skal Nordlandsforskning undersøke samiske og lokale mattradisjoner i Sállto/Salten. Kunnskapen skal bidra til å bevare og videreføre tradisjonene, blant annet gjennom skolesamarbeid.
Vippepunkter, klimatilpasning og debatt om Nord-Norges fremtid er stikkordene når Nordlandsforskning tar turen til Arendal i august.
Prosjektet SmartMOVE skal oppmuntre både nordmenn og slovenere til å velge mer bærekraftige transportløsninger enn privatbil.
Senter for samisk og urfolksstudier ble åpnet 2. juni. – Jeg er veldig stolt av jobben som er gjort, sier Iselin Marstrander ved Nordlandsforskning.
Mange forbinder samisk matkultur med bidos og finnbiff, men det viser seg at menyen er mye mer rikholdig.
Ukritisk bruk av tilleggsfôring kan gjøre reinen til et husdyr. Vern av beiteareal er løsningen, ifølge en ny doktoravhandling.