Nyhetsarkiv

  • Foto: Olga Doganoc / Unsplash

    Myndighetene beregner at 44.000 norske unge kan havne utenfor skole og jobb. Det reelle tallet er sannsynligvis nærmere 17.000. – Det brukes mye penger på tjenester som kanskje ikke har virkning, sier forsker.

  • Iselin Marstrander under åpningen av samisk senter. Foto: Thoralf Fagertun

    Senter for samisk og urfolksstudier ble åpnet 2. juni. – Jeg er veldig stolt av jobben som er gjort, sier Iselin Marstrander ved Nordlandsforskning.

  • Foto: Hajran Pambudi / Unsplash

    Nordlandsforsknings evaluering av straffereaksjonene «Ungdomsstraff» og «Ungdomsoppfølging» ligger til grunn for pågående endringer i lovverket.

  • Samiske mattradisjoner. Foto: Trym Ivar Bergsmo / nordnorge.com

    Mange forbinder samisk matkultur med bidos og finnbiff, men det viser seg at menyen er mye mer rikholdig.

  • Foto: Hajran Pambudi / Unsplash

    Et lavterskeltilbud for ungdom som sliter havarerte fordi kommunen og brukerorganisasjonene ikke klarte å samarbeide.

  • Rein på beite. Foto: Ørjan Bertelsen / nordnorge.com

    Ukritisk bruk av tilleggsfôring kan gjøre reinen til et husdyr. Vern av beiteareal er løsningen, ifølge en ny doktoravhandling.